AntalyaSide Otelleri

Antalya Side

Antalya’ nın Manavgat ilçesine bağlı Side tarihi Hititlere kadar uzanan turizm beldesidir. Side konum olarak Manavgat’ a 7 km, Antalya iline 78 km uzaklıkta bulunur.

Akdeniz ikliminin etkisindeki Side’de yazlar sıcak ve yağışsız, kışlar ılık ve yağışlıdır. Tarih boyunca Lidyalıların, Perslerin, İskender’ in, Antiogonos’ un, Ptolemaiosların egemenliği altında bilim ve kültür merkezliği yapmıştır. “Side” Anadolu’da bereket sembolü taşıyan ‘nar’ anlamına gelir. Narın içindeki tanelerin neslin sürekliliğini sağladığına inanılır.

Side antik eserleri, tarihi yapılarıyla geçmişin izlerini günümüze taşıyan kentlerden biridir. Kentin iki kule arasında ana kapısı ve Antik çağın sütunlu caddelerinden iki ana caddesi bulunur. Caddelerin kenarları sütunlu portiklerle süslüdür, arkalarında ise dükkanlar bulunur.

Anadolu’nun en büyük çeşmesi Nymphaeum buradadır. Görülmeden gidilmemesi gereken birçok antik yapı vardır Side’de. Roma devrinden kalma M.S 150 yapılan Apollon Tapınağı, Helenistik dönemde Seleukoslar tarafından yapılan Seleukia Antik Kenti, dağ yamacına yaslanmadan kemer-tonozlu temeller üzerine inşa edilmesiyle önem kazan Side Antik Tiyatrosu, Side otellerinde yerinizi ayırtmak için koca bir nedendir.

Yazıtlar, silah kabartmaları heykeller, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amphoralar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaidelerinin sergilendiği Side Müzesi de tarihi bir geziye çıkıyor.

Tarih kalıntıları arasında yapacağınız gezi arasında soluklanmanız için Side Manavgat Şelalesi’ne davet ediyor. Manavgat Çayı’nın az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alanda yüksek debiyle akarken oluşturduğu o manzarayla tüm gerginlikler ve olumsuz duygulardan sıyrılacaksınız.